Skip to content
Téma blogu

Aupark a udržateľnosť

IMG_6107

Udržateľnosť a ekologické riešenia sú významnou súčasťou fungovania nášho nákupného centra. Aj preto je Aupark prvým nákupným centrom na Slovensku, ktoré bolo v programe BREEAM In-Use ako jediná budova na Slovensku ohodnotená známkou „double Excellent”. Poďme sa bližšie pozrieť na aktivity a iniciatívy, vďaka ktorým je Aupark skutočne jedinečným:

Domov pre včely

Na zelenej streche Auparku pracujú usilovné včely na jedinečnom mestskom mede. Žijú v desiatich úľoch, starajú sa o ne skúsení včelári a ročne vyprodukujú až 200 kg medu. V roku 2021 získal lipový med od našich včiel 1. miesto a v roku 2023 krásne 2. miesto v súťaži Slovenského zväzu včelárov.

pexels-anete-lusina-5247969
pexels-ganajp-17989073

Zaujímavosťou je, že dianie vo včelích úľoch si môžete kedykoľvek pozrieť na livestreame tu na našom webe, alebo ich zazriete cez okno z 2. poschodia predajne Peek & Cloppenburg.

Mikromobilita a elektromobilita

Z tesnej blízkosti Sadu Janka Kráľa sa tešia nielen naše včely, ale aj návštevníci Auparku, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. Na našom nádvorí preto nájdete službu zapožičania bicyklov Slovnaft Bike, nabíjacie stanice e-join na nabíjanie elektro bicyklov, priestor na parkovanie kolobežiek aj 40 zastrešených exteriérových stojanov pre vaše bicykle – tie sú nielen na nádvorí, ale aj pri vstupe do predajne NAY.

DSC_7198
DSC_7284

Bez problémov si u nás zaparkujete a nabijete aj svoj elektromobil. Hneď vedľa hlavného vchodu sa nachádza 6 supernabíjačiek pre elektromobily TESLA a v podzemnej garáži nájdete nabíjacie stanice Ejoin, ultrarýchly nabíjací HUB od ZSE, a taktiež Greenway, kde šoféri nabíjajú len zelenou energiou z obnoviteľných zdrojov.

default

Šetrenie elektrickej energie

Na streche parkovacieho domu sa nachádza až 1200 fotovoltických panelov, ktoré majú vďaka celodennému kontaktu so slnečným žiarením ideálne podmienky na výrobu solárnej elektrickej energie. Vďaka preskleným stropom sa v interiéri efektívne využíva aj prirodzené svetlo, ktoré je doplnené o šetrné LED žiarovky.

Triedenie odpadu

Okrem základných smetných nádob na plast a papier, nájdete v oranžovej garážovej lobby aj nádoby na batérie, drobný elektroodpad, plechovky, a dokonca aj zberné miesto pre použitý kuchynský olej. Na rovnakom mieste sa nachádza aj automat od spoločnosti Elkoplast na bio-rozložiteľné vrecká pre zber kuchynského odpadu.

Komunitné aktivity

Pre našich návštevníkov pravidelne pripravujeme zaujímavé aktivity, na ktorých sa vždy dozvedia niečo nové o udržateľnosti. Na workshopoch si upcykláciou vyrobia módne doplnky, hračky či praktické vychytávky do domácnosti. Veľmi obľúbené sú aj swapy oblečenia s Nosene, ktoré nás opäť čakajú 20. apríla, 16. mája a 8. júna.

DSC_8923

Neustále sa snažíme napredovať po ceste k udržateľnosti. Aj nové rozšírenie Auparku so sebou prinesie unikát – najväčšiu zelenú fasádu.

433546149_807273264761471_5208468724356048069_n

So 40 000 vysadenými rastlinami podporí biodiverzitu a energetickú nezávislosť budovy, pomôže znížiť prašnosť aj hlučnosť a stane sa domovom pre užitočný hmyz.