Skip to content
IMG 1216

chov
včiel

Zelená strecha Auparku sa stala domovom pre včelie rodiny zo včelnice vo Vysokej pri Morave. Ku pôvodným štyrom úľom z roku 2019 pribudli na jar 2020 dva nové a v roku 2022 pribudli 4. O unikátny mestský med sa už štvrtú sezónu starajú státisíce usilovných včiel zo šiestich funkčných úľov.

Včely z našej strechy vyprodukujú počas sezóny vyše 200 kg medu. Darí sa im tak vďaka jedinečnej polohe nákupného centra v blízkosti Sadu Janka Kráľa, lužných lesov a množstva rozkvitnutých balkónov. Dlhodobo podporujeme a realizujeme aktivity, ktoré vedú k zodpovednému a udržateľnému prístupu k životnému prostrediu. Jednou z nich je i podpora biodiverzity v meste prostredníctvom chovu včiel. Pre spoluprácu v tejto oblasti sme oslovili skúsených včelárov Marcelu Suchú a jej svokra Františka, ktorí vlastnia rodinné včelárstvo vo vysokej pri Morave. Vďaka nim môžeme už druhú sezónu sledovať, ako sa zázraky prírody dejú uprostred hlavného mesta.

Včelie rodiny si v blízkosti zelenej strechy Auparku do sýtosti vychutnávajú výživnú pastvu v podobe bohatého nektára a dostatku vody.

Počas jari sa v úľoch liahne množstvo nových včiel a vo vrchole sezóny ich tu môže byť až okolo 300 000 jedincov.