Skip to content
Téma blogu

Udržateľné nakupovanie

Barbora Yurkovic_

Možno si aj vy kladiete túto otázku, pretože vám nie je ľahostajné, akú ekologickú stopu po sebe zanechávate. Ideálne by bolo nakupovať len v obchodoch, ktoré ponúkajú lokálne a ekologické produkty, naučiť sa nakupovať úplne bezobalovo a minimalisticky. Život je však prirýchly a často v spleti povinností zostáva málo času na naše potreby. Príkladom zjednodušenia je nakúpiť pod jednou strechou. Nemusíte sa presúvať medzi jednotlivými kamennými predajňami po celom meste a to, čo potrebujete, nájdete na jednom mieste. Dnes už nie je problém zohnať udržateľné a ekologické produkty aj od známych veľkých značiek. A viete, že aj malý krok sa ráta? Tak ho urobme spolu! Ukážem vám zopár udržateľných tipov, ktoré som pre vás vybrala v nákupnom centre Aupark.

Ukážem vám zopár udržateľných tipov, ktoré som pre vás vybrala v nákupnom centre Aupark.

pexels-vie-studio-4856590
standsome-worklifestyle--AZhXoSUBkI-unsplash

Voňavé telové maslo prírodnej značky Weleda

Weleda skinfood group

Voňavé telové maslo prírodnej značky Weleda je presne to, čo vaša pokožka potrebuje – hydratuje, pôsobí protizápalovo a nezanecháva pocit mastnej pokožky. Suroviny, ktoré Weleda používa, sú prírodného pôvodu a neobsahujú mikroplasty, geneticky modifikované zložky ani látky na báze minerálnych olejov. Všetky kozmetické výrobky tejto značky sú držiteľom certifikátu NATURE a samotná značka má uznávaný certifikát B-Corporation. Je udeľovaný firmám, ktoré sú dlhodobo udržateľné, priateľské k životnému prostrediu a vo všeobecnosti prospešné komunite a našej planéte.

https://www.mojadm.sk/weleda-telove-maslo-skin-food-p4001638501958.html

Látkové čistiace tampóny

226798722 4303953172977043 6327337304468698336 n

Látkové čistiace tampóny sú ekologickou alternatívou, ktorá poskytuje viacero možností využitia. Okrem odlíčenia pleti, ich môžete využiť pri odstraňovaní odumretých buniek pokožky – sú jemnejšie k pokožke ako uterák. Tampóny sú vyrobené z mäkkého bambusového materiálu s prímesou bavlny, ktorý je veľmi príjemný na používanie. Mojím tipom je použiť pri praní týchto tampónov žlčové mydlo, ktoré perfektne odstraňuje špinu, a preto nebudete mať problém vyprať ani naozaj silný mejkap. Perte v priloženej sieťke, na čo najvyššej teplote, aby ste sa zbavili baktérií. Okrem toho, že dlhodobým používaním látkových tampónov odľahčíte našu planétu, pomôžete aj svojej peňaženke. Pri použití 5 ks denne bežných tampónov miniete ročne takmer 20 eur. Látkové tampóny sa tak oplatia už po cca štyroch mesiacoch používania.

https://www.mojadm.sk/ebelin-odlicovacie-tampony-so-sietkou-na-pranie-p4058172646072.html

Dámska hygiena

Aj v dámskych hygienických potrebách je už mnoho ekologických produktov na výber. Môžete skúsiť menštruačný kalíšok alebo vložky z organickej bavlny, ktoré sa na rozdiel od klasických vložiek v našej prírode rozložia. Vložky Ginger Organic sú zo 100 % certifikovanej organickej bavlny, bez škodlivých chemikálií a chlóru.

https://www.mojadm.sk/t-o-c-menstruacny-poharik-transparentny-velkost-mp9120044184755.html
https://www.mojadm.sk/ginger-organic-organicke-hygienicke-vlozky-ultrathin-s-kridelkami-p5713334000008.html

Detské plienky

Ekologické, jemné, funkčné a, čo je najdôležitejšie, vyrobené na Slovensku! Ekologické plienky cotté Baby s vnútornou povrchovou vrstvou z certifikovanej 100 % biobavlny sú ideálne pre citlivú pokožku vášho dieťatka. Plienky neobsahujú chlór, latex, krémy, parfumy, parabény alebo iné chemikálie. Doprajete svojmu dieťaťu jemnosť a prírodu a našu planétu odľahčíte o približne 4 000 kusov nerozložiteľných plienok.

https://www.mojadm.sk/cotte-ekologicke-plienky-vel-3-midi-4-9-kg-p8588008398036.html

Tipy na udržateľné oblečenie

Pri nakupovaní oblečenia myslite nielen na to, či sa vám daný kúsok hodí, ale či má miesto aj vo vašom šatníku. Doma sa po nákupe presvedčte, či sa vám daný kúsok dobre kombinuje s tým, čo už máte, a či vám naozaj sedí tak, ako má. Ak nie, neváhajte oblečenie do obchodu vrátiť, len nezabudnite na to, že štítky musia zostať neporušené. Pri výbere sa zamerajte na ekologické alebo recyklované materiály. Napríklad použitie recyklovaného polyesteru znamená, že materiál, ktorý už bol raz vyrobený, napríklad PET fľaše, dostane ďalšiu šancu. V porovnaní s výrobou nového materiálu je tento spôsob oveľa efektívnejší z hľadiska zdrojov, takže pomáha šetriť životné prostredie a znižovať klimatické dopady. Ďalšou z udržateľných možností je voliť odevy z ekologických materiálov. Ak bavlna, hľadajte bavlnu s certifikátom GOTS alebo biobavlnu. Vedeli ste, že viskóza je tretím najčastejšie používaným textilným vláknom na svete? Na jej výrobu sa využívajú rýchlorastúce stromy eukalyptu, buku a borovice alebo rastliny ako bambus. Väčšina viskózy vzniká rýchlo, s obrovskou spotrebou vody a energie, čo extrémne zaťažuje životné prostredie.

Novým štandardom by sa mohla stať viskóza EcoVero. Rakúsky výrobca Lenzing ju vyrába z udržateľne pestovaného dreva priamo v Rakúsku výhradne z kontrolovaných zdrojov. EcoVero má o 50 % nižšie emisie a spotrebu vody ako konvenčná viskóza. Väčšina chemických látok potrebných na výrobu tohto materiálu je opätovne využitá. EcoVero je navyše kompostovateľným materiálom, ktorý sa dokáže naplno rozložiť do troch mesiacov.

V Lindexe nájdete detskú kolekciu s certifikátom GOTS – tento certifikát je asi najkomplexnejší a vypovedá o kvalite produktu. Oblečenie, ktoré má certifikát GOTS, bolo vyrobené za férových pracovných podmienok, bez zneužitia detskej pracovnej sily a pri pestovaní bavlny neboli použité žiadne chemické pesticídy a geneticky modifikované osivá.

Ďalším z certifikátov, ktoré je dobré poznať, je BCI (Better Cotton Initiative). Produkt, ktorý je označený logom BCI, znamená, že sa jeho výrobca zaviazal pri výrobnom procese používať bavlnu vyrobenú udržateľným spôsobom. BCI je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá združuje zodpovedných farmárov, a jej cieľom je udržateľná výroba bavlny.

V Lindexe nájdete s týmto logom napríklad aj detské rifle, ktoré sú potrebné v každom šatníku.
https://www.lindex.com/sk/p/8181522-790-modra-rovne-siroke-dzinsy-vilgot-s-klasickym-pasom
https://www.lindex.com/sk/p/8419791-80-cierna-satenova-midi-sukna
https://www.lindex.com/sk/p/8420859-6402-bezova-pleteny-pulover

Lokálnosť je in!

Ozeta je na našom trhu už 80 rokov a na Slovensku nájdete 21 predajní, jedna z nich sa nachádza aj v Auparku. Značka dbá na kvalitu, ktorú dokáže udržať aj vďaka tomu, že má svoju vlastnú fabriku na výrobu odevov v Topoľčanoch. Ozeta má silnú tradíciu, avšak je značkou, ktorá odráža aktuálny vkus a dáva priestor mladým dizajnérom. Už v niekoľkých kolekciách po sebe nájdete v ponuke zopár kúskov aj od Jankiv Siblings. Jankiv Siblings založili súrodenci Karolína a Michal. Silné puto k rodine a histórii sa nesie celou ich tvorbou. Spolu dokázali oživiť remeslo ručného plisovania látok a vytvárajú nezameniteľné módne nadčasové kúsky, ktoré sa stávajú klenotom mnohých šatníkov.
https://www.ozeta.sk/damske-saty-jankiv-siblings-9973617

Pozor na zdravie

Konvenčné sviečky sú vyrobené z parafínu a s rôznymi prímesami, ktoré nie sú bezpečné pre naše zdravie. Počas pálenia parafínových sviečok sa do ovzdušia vyparujú nebezpečné toluénové a benzénové výpary, ktoré sú spájané s astmou a rakovinou pľúc. Ale aj tu existuje lepšia aj ekologickejšia alternatíva, a to vďaka značke SO.SLOW. Základom pre výrobu sviečok SO.SLOW je sójový vosk. Ekológia, trvalo udržateľný rozvoj a zdravotná bezchybnosť sviečok SO.SLOW sú prioritami tejto značky. Značka má aj svoj recyklačný program, keď vám sviečka
dohorí, môžete sklenený pohár vrátiť späť výmenou za rôzne benefity.

Hurá, späť do školy

Recyklované materiály nehľadajte len v oblečení. Oceňované nórske školské batohy Beckmann dostanete v predajni Ševt v rôznych veľkostiach a niektoré z nich sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Značka Beckmann má dlhoročnú tradíciu a podporuje viaceré zaujímavé projekty.

V Albi napríklad nájdete na výber mnoho dizajnových fliaš, s ktorými bude hračkou dodržiavať pitný režim. Medzi nimi aj značku sklenených a nerezových fliaš Equa. Niektoré plastové fľaše môžu uvoľňovať do obsahu tisíce mikroplastov, ktoré sa tak dostávajú do nášho tela. Tieto mikroplasty boli len nedávno objavené v našej krvi, pľúcach či črevách. Stavte preto na bezpečnejšiu a ekologickejšiu formu – fľaše zo skla či nehrdzavejúcej ocele.

Ako teda nakupovať udržateľne v skratke?

● Vyberajte si certifikované produkty, hľadajte označenie GOTS, Oeko-Tex®, BCI…

● Vyberajte si produkty, ktoré sú z recyklovaných alebo ekologickejších materiálov (LENZING™ ECOVERO™, ľan, konope, biobavlna…)

● Nakupujte len to, čo potrebujete alebo o čom ste presvedčený, že to naplno využijete.

● Naučte sa rozlíšiť „greenwashing“ – čítajte zloženia materiálov, ak je na štítku napísané, že je výrobok z recyklovaných materiálov, neznamená, že je z nich vyrobený celý.

Barbora Yurkovic

Barbora Yurkovič

Barbora Yurkovic je stylistka a konzultantka v oblasti módy, ktorá sa vyše 17 rokov podieľala na tvorbe reklamných spotov, videoklipov a módnych editoriálov. Dnes sa Barbora venuje najmä vytváraniu šatníkov na mieru a prostredníctvom workshopov a sociálnych sietí vzdeláva ľudí v oblasti módy, pričom jej rukami prešlo už mnoho osobností. Na svojom blogu vysvetľuje, ako si vytvoriť fungujúci kapsulový šatník, rozoberá udržateľný prístup v móde a prináša rôzne tipy na ekologické a lokálne značky.